Our Candidates

The state election is on Saturday 31 October. 

 

Michael Berkman

Greens MP for Maiwar

Amy MacMahon

Candidate for South Brisbane

Kirsten Lovejoy

Candidate for McConnel

Katinka Winston-Allom

Candidate for Cooper

Andrew Bartlett

Candidate for Clayfield

Patsy O'Brien

Candidate for Miller

Victor Huml

Candidate for Greenslopes

Josie Mira

Candidate for Algester

James Hansen

Candidate for Aspley

Amin Javanmard

Candidate for Bonney

Rachel Mebberson

Candidate for Burleigh

Jack Smith

Candidate for Burdekin

Rolf Kuelsen

Candidate for Bulimba

Danielle Mutton

Candidate for Bundamba

April Broadbent

Candidate for Broadwater

Aaron McDonald

Candidate for Barron River

Liam Johns

Candidate for Burnett

Claire Ogden

Candidate for Bundaberg

Deborah Moseley

Candidate for Buderim

Ell-Leigh Ackerman

Candidate for Bancroft

Lissy Gavranich

Candidate for Coomera

Michael Metzen

Candidate for Capalaba

Anthony Walsh

Candidate for Callide

Peter Burgoyne

Candidate for Currumbin

Sean Womersley

Candidate for Condamine

Daniel Dench

Candidate for Cairns

Raelene Ellis

Candidate for Caloundra

Kathryn Fry

Candidate for Chatsworth

Deby Ruddell

Candidate for Cook

Helen Rath

Candidate for Everton

Joel Colls

Candidate for Ferny Grove

Andrew McLean

Candidate for Glass House

Paul Bambrick

Candidate for Gregory

Lauren Granger-Brown

Candidate for Gympie

Sally Spain

Candidate for Gaven

Emma Eastaughffe

Candidate for Gladstone

Carolyn Mewing

Candidate for Hinchinbrook

Jennifer Cox

Candidate for Hill

Sonja Gerdsen

Candidate for Hervey Bay

Peter Murphy

Candidate for Inala

Pat Walsh

Candidate for Ipswich

Raven Wolf

Candidate for Ipswich West

Navdeep Singh

Candidate for Jordan

Clancy Mullbrick

Candidate for Keppel

Anna Sri

Candidate for Kawana

Earl Snijders

Candidate for Kurwongbah

Ken Austin

Candidate for Lytton

Rebecca Haley

Candidate for Lockyer

Liam Jenkinson

Candidate for Logan

Imogen Lindenberg

Candidate for Mackay

Craig Armstrong

Candidate for Maryborough

Sue Cory

Candidate for Mulgrave

Scott Turner

Candidate for Mudgeeraba

Gabrielle Unverzagt

Candidate for Maroochydore

Ben Watkin

Candidate for Mirani

Jason Kennedy

Candidate for Murrumba

Asha Worsteling

Candidate for Mount Ommaney

Kirsty Petersen

Candidate for Macalister

Jenny Brown

Candidate for Mundingburra

Amy Smith

Candidate for Morayfield

Zai Harris

Candidate for Mermaid Beach

Rob Walter

Candidate for Mansfield

Lawson McCane

Candidate for Moggill

Sue Etheridge

Candidate for Nicklin

Daniel Bryar

Candidate for Ninderry

John Harbison

Candidate for Nanango

Jim Davies

Candidate for Nudgee

Rhonda Prescott

Candidate for Noosa

Ian Mazlin

Candidate for Oodgeroo

Richard Ogden

Candidate for Pumicestone

Tara Seiffert-Smith

Candidate for Pine Rivers

Mick Jones

Candidate for Rockhampton

Carmen McNaught

Candidate for Redlands

Will Simon

Candidate for Redcliffe

Pietro Agnoletto

Candidate for Scenic Rim

Alan Quinn

Candidate for Southport

Tom Henderson

Candidate for Southern Downs

Nelson Quinn

Candidate for Surfers Paradise

Janina Leo

Candidate for Springwood

Miree Le Roy

Candidate for Sandgate

Stephen Bates

Candidate for Stafford

Andrea Wildin

Candidate for Stretton

Thomas Coyne

Candidate for Toowoomba South

Alyce Nelligan

Candidate for Toowoomba North

Heidi Hardisty

Candidate for Thuringowa

Tom O'Grady

Candidate for Townsville

Kristian Horvath

Candidate for Traeger

Claire Garton

Candidate for Toohey

John Woodlock

Candidate for Theodore

Joshua Sanderson

Candidate for Warrego

Emma Barrett

Candidate for Whitsunday

Lachlan Smart

Candidate for Waterford

Valerie Bennett

Candidate for Woodridge